Hejsan!
Efter ett härligt påsklov med simhallsbesök, cykelutfärd till Barbro och hennes lamm och en härlig dag i Saxtorp, är vi nu laddade för kommande våraktiviteter.
Församlingshemmet:
29/4 Klosterkyrkan. 4/5 Söndag, Mässa för stora och små. 20/5 Församlingshemmet avslutning.
Bandyturnering:
Vårens bandyturnering startar onsdagen den 21/5 kl 14-16 på St: Persskolans skolgård. Följande onsdagar spelar vi 28/5, 4/6 samt 11/6 då det är finaldag.
Vårens kalas:
Går av stapeln fredagen 23/5 ute i Saxtorp. Vi åker från Tussi kl 13.30-17.00. Alla barn är välkomna, även de som är lediga.
Fritidshemmets dag:
Firar vi tisdagen den 13/5 kl: 14-16.30 på Skinnarängen tillsammans med alla fritids!
Övernattning:
Tisdagen den 13/5 är det övernattning på Tussi för de 3:or som önskar! Självklart kan man vara med under kvällen för att sedan sova hemma. Vi behöver hjälp av 2-3 föräldrar som kan tänka sig en natt på Tussi.
Enkät:
Vi kommer att lämna ut en enkät som du/ni fyller i tillsammans med ditt barn och återlämnar till oss så fort som möjligt.
Viktiga datum:
Klämdagar 2/5 och 30/5, vi stänger Tussilagon, finns tillsynsbehov erbjuds plats på Dalsgården. Meddela oss så fort som möjligt vilka behov som finns.
Onsdagen den 14/5 är det studiedag, då vill vi också gärna veta vilka barn som kommer och vilka tider, för att kunna planera aktiviteter och personaltäthet. Lämnas på majschemat eller senast onsdag 7/5.
Lev väl!
Gunilla, Mia, Barbro, Julia, Cathrine