V 37
Terminens första träff i församlingshemmet, med TR/ Tussi rekord? Massor med barn samlade sig för vår första träff och introduktion av temat/ frälsarkransen. Lena och Nisse fångade barnens intresse genom att berätta om gudspärlan, den finaste av dem alla, den i guld. Genom berättelse och musikvideo och med en guldgul gudsbulle i magen gick aktiviteterna sedan vidare. De barn som ville målade en hjärtformade ask i guldfärg. Asken symboliserar gudspärlan och under terminen och vidare framåt fyller barnen asken med saker de tycker passar i den.
I underbart höst/ sensommarväder drog hela gänget till Skinnarängen. Vilket äventyr…..jag tror att barnen hittade alla grodor som gick att fånga, tillfälliga bostäder pyntade med blommor och gräs fylldes till bristningsgränsen. Två cyklar fick också komma upp ur det gröna äggstinkande vattnet. Vilken lycka att Klara av att dra upp dem…. En av dem pryder nu det bortre lägret, där också en säng av flisat trä ingår i homestylingen.
Bygget ute på gården har tagit form, tjejerna har gjort en scen och invigning är utlovad till nästa vecka. Flera grabbar ställer sig lite frågande och undrar om det inte kan bli något annat, och det är precis så tanke är…. En annan dag byggs det om och blir en …..